Prislista

Vad har tandläkare i Göteborg för priser på sina behandlingar?

Många känner en oro inför sitt tandläkarbesök, inte enbart på grund av tandvårdsrädsla utan även för vad det kan kosta.

Vad kostar det att gå till tandläkaren? Det är en fråga som ofta dyker upp och som kan vara bra att få besvarat innan behandlingarna påbörjas. Vi vill göra det enkelt för våra patienter att beräkna vad tandläkarbesöket och behandlingarna kommer att kosta. Hos oss hittar du därför en prislista där du kan se vilka kostnader du kan räkna med.
. Vill du veta mer om våra priser är det bara att kontakta oss.

Vi erbjuder er även att delbetala, se nedan

Delbetala
KES Dental  erbjuder sina kunder räntefri delbetalning i samarbete med SWF Finans.

Vi erbjuder högkvalitativ tandvård till bra priser och vårt mål är att du som patient ska känna dig trygg hos oss. Både när det gäller kundservice, tandvårdsbehandling och kostnader.

Ta gärna kontakt med oss om du har några frågor kring våra behandlingar eller priser. Vi svarar gärna på dina frågor

KodKortfattad förklaringPRIS NPRIS KPRIS ERef.- pris
101Basundersökning och diagnostik, utförd av tandläkare9951190810810
103Akut eller kompletterande undersökning eller utredning av enstaka tand eller enstaka problem, utförd av tandläkare655855355355
107Omfattande akut eller kompletterande undersökning1015127510151015
108Utredning1770197017701770
121Röntgenundersökning av enskild tand50505050
122Röntgenundersökning, delstatus230230230230
123Röntgenundersökning, intraoral, komplett för munhålan885985785785
124Panoramaröntgen485585485485
141Studiemodell, för behandlingsplanering605705605605
161Salivsekretionsmätning555555555555
162Laboratoriekostnader vid mikrobiologisk undersökningLev. kostnad enbart305
163Biopsi inklusive laboratorieundersökning (PAD)Lev. kostnad enbart + 1.400935
204Profylaxskena, per skena745745745745
205Fluorbeh. Tandrengöring i kombination med undersökning160160160160
206eh. Tandrengöring i kombination med undersökning-större315315315315
301Sjukdomsbehandlande åtgärder, mindre omfattande behandling490590390390
302Sjukdomsbehandlande åtgärder830930730730
303Sjukdomsbehandlande åtgärder, omfattande behandling1675187515751575
311Information och instruktion vid tand- och munsjukdomar540640440440
312Uppföljande information och instruktion vid tand och minsjukdomar255355155155
313Bettendemedicinsk beh. 60 min. eller mer960960960960
314Beteendemedicinsk beh.445445445445
321Icke-operativ behandling av kariessjukdom475475475475
322stegvis excavering1075107510751075
341Sjukdomsbehandlande åtgärder av parodontal sjukdom eller peri-implantit, mindre omfattning560760460460
342Sjukdomsbehandlande åtgärder av parodontal sjukdom eller peri-implantit, större omfattning10401240940940
343sjukdomsbehandlande åtgärder av parodontal sjukdom eller peri-implantit, särskild stor omfattning1495159513951395
401Tanduttagning, en tand13851185985985
402Tanduttagning, en tand, komplicerad1825202516251625
403Tanduttagning, tillkommande, enkel375575175175
404Operativt avlägsnande av en eller flera tänder eller annan vävnad, per operationstillfälle31903390 29902990
405Omfattande dentoalveolär kirurgi4090429039903990
406Tandutdragning. Övertalig tand985985985985
407övrig dentoalveolär kir. el plastik1965196519651965
420Implantat, per styck3.900390039002505
421Operation avseende käkbensförankrade implantat, ett implantat per operationstillfälle6995739534403440
422Kirurgisk friläggning av ett implantat vid tvåstegsteknik, per oferationstillfälle1925222514251425
423Operation avseende käkbensförankrade implantat, två eller tre implantat, per operationstillfälle86151061545854585
424Kirurgisk friläggning av två eller tre implantat vid tvåstegsteknik, per operationstillfälle2040234016051605
425Operation avseende käkbensförankrade implantat, fler än tre implantat, per operationstillfälle125501555063256325
426Kirurgisk friläggning av fler än tre implantat vid tvåstegsteknik, per operationstillfälle2560306021452145
427Benaugmentation med egen benvävnad4675497547754775
428Benaugmentation med benersättningsmaterial6695669566956695
429Borttagande av implantat, per operationstillfälle3755459537553755
430Peri-operativ kirurgi vid implantatkirurgi990990990990
435Avlägsnande av ett implantat12251525985985
436Avlägsnande av ett implantat-enkelt175175175175
441Plastik, enklare parodontalkirurgi vid en eller två tänder eller vid peri-implantit vid ett enstaka implantat, per operationstillfälle2525272524252425
442Kirurgisk behandling av tandlossningssjukdom, per operationstillfälle3695399534403440
443Kirurgisk behandling av peri-implantit vid två eller fler implantat, per operationstillfälle3635393532753275
501Upprensning och rotfyllning, en rotkanal3485368532853285
502Upprensning och rotfyllning, två rotkanaler4215451540154015
503Upprensning och rotfyllning, tre rotkanaler5115531549154915
504Upprensning och rotfyllning, fyra eller fler rotkanaler5460546054605460
521Akut endodontisk behandling8601060760760
522Komplicerad kanallokalisation8401040740740
523Stiftborttagning1425162511251125
541Rotspetsoperation, per operationstillfälle3695389534953495
601Bettskena i hård akrylat. Överkäken3545374533453345
602Bettskena i hård akrylat. Underkäken3545374533453345
604Mjukplastskena för bettfysiologisk behandling, per skena2460256020602060
606Motorisk aktivering470470470470
607Bettslipning720720720720
701Fyllning av en yta på framtand eller hörntand9801580580580
702Fyllning av två ytor på framtand eller hörntand12201720920920
703Fyllning av tre eller flera ytor på framtand eller hörntand1600210011001100
704Fyllning av en yta på molar eller premolar12451545745745
705Fyllning av två ytor på molar eller premolar1595194510951095
706Fyllning av tre eller flera ytor på molar eller premolar1760216014601460
707Krona i plastiskt material, klinikframställd2255265516551655
708Stiftförankring i rotkanal vid fyllningsterapi525525525525
800Permanent krona . 1 per käke och beh.6560706056105610
801Permanent krona . Mer än 1 per käke och beh.6560706042604260
802Laboratorieframställd pelare med intraradikulärt stift (merkostnad kan förekomma)3225402530253025
803Klinikframställd pelare med intraradikulärt stift1435193514351435
804Hängande broled per led (merkostnad kan förekomma)2550295021502150
805Emaljretinerad konstruktion, per stöd1710171017101710
806Radikulärförankring vid avtagbar protes (merkostnad kan förekomma)3790439032903290
807Semipermanent krona/bro, per led2270267022702270
809Långtidstemp. lab. framställd kr.965965965965
811Cementering av lossad krona/fasad, per krona/fasad740940540540
812Broreparation 11615181514151415
813Broreparation 24330533043304330
814Broreparation 38380888074807480
822Partiell protes för temporärt bruk, en till tre tänder3795409535953595
823Partiell protes för temporärt bruk, fyra eller fler tänder5185598549854989
824Partiell protes med gjutet skelett, klammerförankrad10500115001050010500
825Komplicerad partiell protes med stöd av urtagskrona, innerkrona eller attachments11865128651186511865
826Attachment, per styck, materialLeverantörskostnad enbart90
827Hel underkäksprotes inklusive erforderligt antal prefabricerade tänder9135953588358835
828Hel överkäksprotes inklusive erforderligt antal prefabricerade tänder9135953588358835
829Immediatprotes7385738566856685
831Justering av avtagbar protes460560360360
832Lagning av protes eller tillsättning av protestand1210121012101210
833Rebasering av protes2465306524652465
834Lagning av protes eller teknikerinsats krävs1905240519051905
835Rebasering och lagning av protes2915341529152915
836Komplicerad lagning av protes där svetsning av nya fästen behövs3735403537353735
837Komplicerad lagning av protes där uppvaxning och gjutning av ny del utförs vilken svetsas till befintlig protes6350675063506350
845Ocklusionskorrigerande bettslipning1870187018701870
848Betthöjn. med fylln.mat.per tand525525525525
850Implantatförankrad kr. 1 per käke och beh.tillfälle95401004075407540
852Implantatförankrad kr. mer än1 per käke och beh.tillfälle95401004075405815
853Hängande led vid implantatförankrad bro (merkostnad kan förekomma)2750315021502150
861Implantatförankrad bro, överkäke, 4 implantat (merkostnad kan förekomma)46185501853048530485
862Implantatförankrad bro, överkäke, 5 implantat (merkostnad kan förekomma)47765517653236532365
863Implantatförankrad bro, överkäke, 6 implantat (merkostnad kan förekomma)49305533053380533805
865Implantatförankrad bro, underkäke, 4 implantat (merkostnad kan förekomma)43500485002950029500
871Implantatstödd täckprotes, 2 implantat (merkostnad kan förekomma)18955209551665516655
872Implantatstödd täckprotes, överkäke, 3 implantat (merkostnad kan förekomma)22005240051856518565
873Implantatstödd täckprotes, överkäke, 4 implantat23585265852108521085
874Tillägg för alveolarbar vid implantat, 2 implantat3010301030103010
875Tillägg för alveolarbar vid implantat, 3 implantat3330333033303330
876Tillägg för alveolarbar vid implantat, 4 implantat3925392539253925
877Implantatstödd täckprotes, exklusive implantat, implantatkomponenter och förankringselement13925169251362513625
878Förankringselement täckprotes, tillägg, per styck270
881Reparation av implantatförankrad konstruktion, mindre omfattande1260156010601060
882Av- och påmontering av implantatförankrad bro3120342031203120
883Reparation av implantatförankrad bro med tandteknikerinsats4635513545354535
884Reparation av implantatförankrad bro där omfattande teknikerinsats krävs10365123651036510365
888Fästskruv, per styck170
889Centrumskruv, per styck600
890Implantatförankrad krona på befintlig distans8005990565056505
UBUteblivandeKan debiteras max 1.500:- per timme0
ÅBSent återbudKan debiteras max 1.000:- per timme0
BTandblekning2.5004.0001.5000

Upplysningar

Garantin gäller inte vid följande tillfällen:

  1. om patienten kan lastas för att behandlingen behöver göras om
  2. om konstruktionen på ingående tand utsatts för yttre våld
  3. om konstruktionen på ingående tand behöver göras om p.g.a. ny skada på annan tandposition

På vår mottagning använder vi uteslutande högklassiga material för placering i din mun. Du kan få en förteckning över vilka material som använts, om du ber om det.

Uteblivande från överenskommen tid kan kosta 1.500 kronor per timme. Återbud senare än 24 timmar innan överenskommen tid kan kosta 750 kronor per timme. Här utgår ingen tandvårdsersättning.

Kallelse för undersökning görs per kort, mail eller telefon efter överenskommelse.

Betalning sker efter varje behandlingstillfälle kontant. Efter särskild överenskommelse kan betalning ske på faktura med bank- eller postgiro.

Prislistan gäller från 2013-01-07 och tillsvidare.

HAR NI NÅGRA FRÅGOR, TVEKA INTE ATT FRÅGA OSS!!

Med vänlig hälsning

Peter Horal & Therese Andersson