Prislista

Vad har tandläkare i Göteborg för priser på sina behandlingar?

Många känner en oro inför sitt tandläkarbesök, inte enbart på grund av tandvårdsrädsla utan även för vad det kan kosta.

Vad kostar det att gå till tandläkaren? Det är en fråga som ofta dyker upp och som kan vara bra att få besvarat innan behandlingarna påbörjas. Vi vill göra det enkelt för våra patienter att beräkna vad tandläkarbesöket och behandlingarna kommer att kosta. Hos oss hittar du därför en prislista där du kan se vilka kostnader du kan räkna med.
. Vill du veta mer om våra priser är det bara att kontakta oss.

 

Vi erbjuder högkvalitativ tandvård till bra priser och vårt mål är att du som patient ska känna dig trygg hos oss. Både när det gäller kundservice, tandvårdsbehandling och kostnader.

Ta gärna kontakt med oss om du har några frågor kring våra behandlingar eller priser. Vi svarar gärna på dina frågor

KodKortfattad förklaringPRIS NPRIS KPRIS ERef.- pris
101Basundersökning och diagnostik, utförd av tandläkare11501360940830
103Akut eller kompletterande undersökning eller utredning av enstaka tand eller enstaka problem, utförd av tandläkare803908383365
107Omfattande akut eller kompletterande undersökning1129133910661035
108Utredning1859206917541705
121Röntgenundersökning av enskild tand53535355
122Röntgenundersökning, delstatus235235235242
123Röntgenundersökning, intraoral, komplett för munhålan9291034929824
124Panoramaröntgen485585485485
141Studiemodell, för behandlingsplanering635740635620
161Salivsekretionsmätning583583583570
162Laboratoriekostnader vid mikrobiologisk undersökningLev. kostnad enbart320
163Biopsi inklusive laboratorieundersökning (PAD)Lev. kostnad enbart + 1.400960
204Profylaxskena, per skena782782782765
205Fluorbeh. Tandrengöring i kombination med undersökning168168168160
206eh. Tandrengöring i kombination med undersökning-större331331331320
301Sjukdomsbehandlande åtgärder, mindre omfattande behandling515620410400
302Sjukdomsbehandlande åtgärder872977767745
303Sjukdomsbehandlande åtgärder, omfattande behandling1759196916541105
311Information och instruktion vid tand- och munsjukdomar567672462450
312Uppföljande information och instruktion vid tand och minsjukdomar268373163160
313Bettendemedicinsk beh. 60 min. eller mer100810081008980
314Beteendemedicinsk beh.467467467455
321Icke-operativ behandling av kariessjukdom499499499485
322stegvis excavering1129112911291095
341Sjukdomsbehandlande åtgärder av parodontal sjukdom eller peri-implantit, mindre omfattning588798483475
342Sjukdomsbehandlande åtgärder av parodontal sjukdom eller peri-implantit, större omfattning10921302987960
343sjukdomsbehandlande åtgärder av parodontal sjukdom eller peri-implantit, särskild stor omfattning1570167514651425
401Tanduttagning, en tand1370158010551005
402Tanduttagning, en tand, komplicerad1916212617061660
403Tanduttagning, tillkommande, enkel394604184180
404Operativt avlägsnande av en eller flera tänder eller annan vävnad, per operationstillfälle335203560 31403060
405Omfattande dentoalveolär kirurgi4295450541904080
406Tandutdragning. Övertalig tand1034103410341005
407övrig dentoalveolär kir. el plastik20632063250632010
420Implantat, per styck4095409540952620
421Operation avseende käkbensförankrade implantat, ett implantat per operationstillfälle7345776536123525
422Kirurgisk friläggning av ett implantat vid tvåstegsteknik, per oferationstillfälle2021233614961465
423Operation avseende käkbensförankrade implantat, två eller tre implantat, per operationstillfälle90461114648144695
424Kirurgisk friläggning av två eller tre implantat vid tvåstegsteknik, per operationstillfälle2142245716851645
425Operation avseende käkbensförankrade implantat, fler än tre implantat, per operationstillfälle131781632866416480
426Kirurgisk friläggning av fler än tre implantat vid tvåstegsteknik, per operationstillfälle2688321322522195
427Benaugmentation med egen benvävnad5014522450143875
428Benaugmentation med benersättningsmaterial6694703066944665
429Borttagande av implantat, per operationstillfälle3943482539433840
430Peri-operativ kirurgi vid implantatkirurgi1475147514751475
435Avlägsnande av ett implantat1286160110341005
436Avlägsnande av ett implantat-enkelt184184184180
441Plastik, enklare parodontalkirurgi vid en eller två tänder eller vid peri-implantit vid ett enstaka implantat, per operationstillfälle2651286125462485
442Kirurgisk behandling av tandlossningssjukdom, per operationstillfälle3880419536123515
443Kirurgisk behandling av peri-implantit vid två eller fler implantat, per operationstillfälle3817413234393350
501Upprensning och rotfyllning, en rotkanal3659386934493325
502Upprensning och rotfyllning, två rotkanaler4426474142164005
503Upprensning och rotfyllning, tre rotkanaler5371558051615030
504Upprensning och rotfyllning, fyra eller fler rotkanaler5733573357335485
521Akut endodontisk behandling9031113798785
522Komplicerad kanallokalisation8821092777785
523Stiftborttagning1496170611811150
541Rotspetsoperation, per operationstillfälle3880409036703590
601Bettskena i hård akrylat. Överkäken3722393235123420
602Bettskena i hård akrylat. Underkäken3722393235123420
604Mjukplastskena för bettfysiologisk behandling, per skena2583268821632110
606Motorisk aktivering494494494480
607Bettslipning756756756735
701Fyllning av en yta på framtand eller hörntand10291659609595
702Fyllning av två ytor på framtand eller hörntand12811806966945
703Fyllning av tre eller flera ytor på framtand eller hörntand1680220511551125
704Fyllning av en yta på molar eller premolar13071622782760
705Fyllning av två ytor på molar eller premolar1675204211501115
706Fyllning av tre eller flera ytor på molar eller premolar1848226815331490
707Krona i plastiskt material, klinikframställd2368278817381695
708Stiftförankring i rotkanal vid fyllningsterapi551551551540
800Permanent krona . 1 per käke och beh.6888741358915710
801Permanent krona . Mer än 1 per käke och beh.688741358914395
802Laboratorieframställd pelare med intraradikulärt stift (merkostnad kan förekomma)3386422631763095
803Klinikframställd pelare med intraradikulärt stift1507203215071470
804Hängande broled per led (merkostnad kan förekomma)2783309822582190
805Emaljretinerad konstruktion, per stöd1796179617961750
806Radikulärförankring vid avtagbar protes (merkostnad kan förekomma)3980461034553370
807Semipermanent krona/bro, per led2384280423842350
809Långtidstemp. lab. framställd kr.101310131013990
811Cementering av lossad krona/fasad, per krona/fasad777987567550
812Broreparation 11696190614861445
813Broreparation 24547559745474425
814Broreparation 383808799932478547650
822Partiell protes för temporärt bruk, en till tre tänder3985430037753680
823Partiell protes för temporärt bruk, fyra eller fler tänder5549628451405110
824Partiell protes med gjutet skelett, klammerförankrad11025120751102510870
825Komplicerad partiell protes med stöd av urtagskrona, innerkrona eller attachments12458135081245812285
826Attachment, per styck, materialLeverantörskostnad enbart95
827Hel underkäksprotes inklusive erforderligt antal prefabricerade tänder95921001292779080
828Hel överkäksprotes inklusive erforderligt antal prefabricerade tänder95921001292779080
829Immediatprotes7754775470196885
831Justering av avtagbar protes483588378370
832Lagning av protes eller tillsättning av protestand1271127112711240
833Rebasering av protes2588321825882520
834Lagning av protes eller teknikerinsats krävs2000252520001945
835Rebasering och lagning av protes3061358630612980
836Komplicerad lagning av protes där svetsning av nya fästen behövs3922423739223830
837Komplicerad lagning av protes där uppvaxning och gjutning av ny del utförs vilken svetsas till befintlig protes6668708866686510
845Ocklusionskorrigerande bettslipning1964196419641910
848Betthöjn. med fylln.mat.per tand551551551535
850Implantatförankrad kr. 1 per käke och beh.tillfälle100171054279177780
852Implantatförankrad kr. mer än1 per käke och beh.tillfälle100171054261066000
853Hängande led vid implantatförankrad bro (merkostnad kan förekomma)2888330822582190
861Implantatförankrad bro, överkäke, 4 implantat (merkostnad kan förekomma)48494526943200931440
862Implantatförankrad bro, överkäke, 5 implantat (merkostnad kan förekomma)50153543533398333400
863Implantatförankrad bro, överkäke, 6 implantat (merkostnad kan förekomma)51770559703549534905
865Implantatförankrad bro, underkäke, 4 implantat (merkostnad kan förekomma)45675509253097530435
871Implantatstödd täckprotes, 2 implantat (merkostnad kan förekomma)19903220031748817180
872Implantatstödd täckprotes, överkäke, 3 implantat (merkostnad kan förekomma)23105252051949319175
873Implantatstödd täckprotes, överkäke, 4 implantat24764279142213921790
874Tillägg för alveolarbar vid implantat, 2 implantat3161316131613105
875Tillägg för alveolarbar vid implantat, 3 implantat3497349734973440
876Tillägg för alveolarbar vid implantat, 4 implantat4120412041204055
877Implantatstödd täckprotes, exklusive implantat, implantatkomponenter och förankringselement14621177711430614010
878Förankringselement täckprotes, tillägg, per styck280
881Reparation av implantatförankrad konstruktion, mindre omfattande1323163811131085
882Av- och påmontering av implantatförankrad bro3276359132763185
883Reparation av implantatförankrad bro med tandteknikerinsats5575557555755575
884Reparation av implantatförankrad bro där omfattande teknikerinsats krävs10883129831088310215
888Fästskruv, per styck180
889Centrumskruv, per styck625
890Implantatförankrad krona på befintlig distans84051040068306830
UBUteblivandeKan debiteras max 1.500:- per timme0
ÅBSent återbudKan debiteras max 1.000:- per timme0
BTandblekning2.5004.0001.5000

Upplysningar

Garantin gäller inte vid följande tillfällen:

  1. om patienten kan lastas för att behandlingen behöver göras om
  2. om konstruktionen på ingående tand utsatts för yttre våld
  3. om konstruktionen på ingående tand behöver göras om p.g.a. ny skada på annan tandposition

På vår mottagning använder vi uteslutande högklassiga material för placering i din mun. Du kan få en förteckning över vilka material som använts, om du ber om det.

Uteblivande från överenskommen tid kan kosta 1.500 kronor per timme. Återbud senare än 24 timmar innan överenskommen tid kan kosta 750 kronor per timme. Här utgår ingen tandvårdsersättning.

Kallelse för undersökning görs per kort, mail eller telefon efter överenskommelse.

Betalning sker efter varje behandlingstillfälle kontant. Efter särskild överenskommelse kan betalning ske på faktura med bank- eller postgiro.

Prislistan gäller från 2019-01-01 och tillsvidare.

HAR NI NÅGRA FRÅGOR, TVEKA INTE ATT FRÅGA OSS!!

Med vänlig hälsning

Peter Horal & Therese Andersson